Category Archives: wystawy

Wystawa Tadeusza Żaczka pt. „Duchowe pogranicze” w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Serdecznie zapraszamy na wystawę Tadeusza Żaczka pt. „Duchowe pogranicze” 
w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Wernisaż 29 marca 2017 r. o godz. 18:00

ZaproszenieZdjęcia Tadeusza Żaczka, znam od wielu lat i od początku głoszę tezę, że tworzy on najciekawszy i najwartościowszy polskiej fotografii dokument dotyczący prawosławia. W historii fotografii światowej, mimo setek tysięcy fotografujących, pojawiło się zadziwiająco mało spójnych, dogłębnych zestawów fotografii dokumentalnej. Jednym tchem wymienia się zazwyczaj prace: Eugene Atgeta, Augusta Sandera, fotografów spod znaku FSA z okresu wielkiego  kryzysu w Ameryce, Diane Arbus, Roberta Franka, Eugene Smitha czy fotografów ulicznych (G. Winogranda, L. Fredlandera), a współcześnie np. Martina Parra czy Sebastiao Salgado, że wymienię najczęściej powtarzane nazwiska. W polskiej fotografii dokumentalnej opisującej człowieka w jego środowisku, oprócz epokowego „Zapisu socjologicznego” Zofii Rydet czy fotograficznych esejów Tomasza Tomaszewskiego jest równie mało prac. Na szczęście ostatnio pojawia się ich więcej i tacy fotografowie jak: Rafał Milach, Jerzy Wierzbicki, Mariusz Forecki czy grupa Dokumentary.pl zapełniają lukę w tej dziedzinie. Sądzę, że rosnące u nas zainteresowanie fotografią dokumentalną pozwoli równie należycie docenić prace Tadeusza Żaczka. Dokumentaryzm jest wrodzoną cechą fotografii. Znaczy to tyle, że fotograf musi być obecny w trakcie wykonywania zdjęć jako obserwator widzianej i rejestrowanej rzeczywistości.  W przypadku cyklu – czy raczej należałoby powiedzieć szerokiego zestawu fotografii – Tadeusza Żaczka, obecność fotografa jako świadka wydarzeń przybiera szczególnie ważną rolę. Ponieważ jest to rola fotografa obiektywnego, wrażliwego na prawdę i istotne przesłania, jakie może nieść fotograficzny obraz. A poza wszystkim fotografie te niosą istotne wartości informacyjne i poznawcze, co dla mnie jako wykładowcy fotografii ma duże znaczenie.  
dr hab. prof. ASP Zbigniew Tomaszczuk

Możliwość komentowania Wystawa Tadeusza Żaczka pt. „Duchowe pogranicze” w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu została wyłączona

Wystawa fotografii Stefana Ciechana – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

W dniach 19.11.2016 do 15.12.2016 w Brain Damage Gallery, Centrum Spotkań Kultur w Lublinie, eksponowana była wystawa naszego kolegi Stefana Ciechana pt. „Lubelskie Spotkania Plastyczne 1976-2016”.
Autor pokazał zdjęcia czarno-białe – reportaż z przebiegu „Spotkań”, zdjęcia plansz, projektów, makiet proponowanych przez artystów uczestników „LSP 76”. Zdjęcia barwne, wykonane w latach 1978 -1980 to zrealizowane projekty. Wydruki z zeskanowanych negatywów, zestawiono z cyfrowymi fotografiami wykonanymi z tej samej perspektywy w roku 2016 – stan obecny. Na wystawie można było obejrzeć 112 zdjęć w formatach 13×18 cm do 200×300 cm.

Możliwość komentowania Wystawa fotografii Stefana Ciechana – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie została wyłączona

Wystawa Pawła D. Znamierowskiego – Spojrzenia. Malarstwo, fotografia, grafika

12 października 2016 r. w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbył się finisaż wystawy dra Pawła D. Znamierowskiego „Spojrzenia. Malarstwo, fotografia, grafika”. Wystawa została zorganizowana z okazji 30-lecia pracy twórczej Artysty. 

Możliwość komentowania Wystawa Pawła D. Znamierowskiego – Spojrzenia. Malarstwo, fotografia, grafika została wyłączona