Category Archives: wystawy

Pożegnanie Taboru w fotografiach Andrzeja Polakowskiego – wystawa w Kielcach

W Muzeum Dialogu Kultur, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach aktualnie prezentuje wystawę pt. „POŻEGNANIE TABORU” naszego kolegi Andrzeja Polakowskiego.

Adres: Kamienica pod Trzema Herbami, ul. Rynek 3, Kielce.Wystawa fotografii będzie eksponowana do 28 lutego 2018 r.

Zdjęcia zrealizowane zostały w latach 1966-1967, należą do najbardziej znanych w twórczości fotografa. Obrazy wykonane na Lubelszczyźnie, dokumentujące zmiany społeczne, które dotknęły wędrownych polskich Romów.

Andrzej Polakowski (1937) – artysta fotografik, mgr inż.budownictwa lądowego. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 400 wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jego twórczość obejmuje szerokie spektrum tematyczne, w którym można wyróżnić kilka wątków: reportaż przemysłowy, reportaż społeczno-obyczajowy, fotografia socjologiczna, zdjęcia należące do szeroko pojętego nurtu fotografii poszukującej oraz dokumentację lubelskiego życia artystycznego. Do fotografii socjologicznej zaliczany jest cykl fotografii społeczności romskiej, pochodzące z lat 1966-1967, wykonanych na Lubelszczyźnie, bezpośrednio po przymusowym osiedleniu Romów. W tych obrazach ujawnia się szczególny rys ich autora: empatia i życzliwość dla fotografowanych ludzi.

Link na stronę Muzeum Narodowego w Kielcach: Pożegnanie Taboru

 

 

 

Możliwość komentowania Pożegnanie Taboru w fotografiach Andrzeja Polakowskiego – wystawa w Kielcach została wyłączona

Wystawa Jakuba Szymańskiego „Tutaj pracuje rzemieślnik” – Galeria Atelier Chełm

Serdecznie zapraszamy na wystawę Jakuba Szymańskiego pt. „Tutaj pracuje rzemieślnik” do Galerii ATELIER przy ul. Lwowskiej 24 w Chełmie. Otwarcie wystawy odbędzie się 2 lutego 2018 r. o godz. 18:00.

O wystawie:
Wszystko zaczęło się od mojej wizyty u czapnika, pana Kazimierza. Po raz pierwszy spotkałem rzemieślnika, który prowadził swoją pracownię nieprzerwanie od 58 lat. Wtedy postanowiłem poszukać podobnych rękodzielników i poznać niezwykły kunszt ich pracy. Okazało się, że takich bohaterów i miejsc, gdzie czas się zatrzymał, jest już w Lublinie niewiele. Rzemiosło, które tworzą od pokoleń, powoli staje się historią. Są to portrety właścicieli tradycyjnych zakładów rzemieślniczych działających w Lublinie. To oni są esencją, najważniejszym nośnikiem pamięci i społecznej tożsamości. Kto inny jak nie rodowici lublinianie, związani ze swoim miastem przez całe życie, mają opowiedzieć młodszym pokoleniom historię naszego miasta?
Podczas tej fotograficznej podróży przekonałem się, jak bardzo wytwory ich rąk i wyobraźni zmieniają nasze poczucie czasu i jak dalece osobowość twórcy redefiniuje pamięć. Ich obecność, ich dusza, jest jak stempel odbity na starych meblach, które przywracają do życia, ukryty we wskazówkach wiekowych zegarów, odmierzających czas nowym pokoleniom. Poprzez to, co wytworzyli, stają się nieśmiertelni. Oni wciąż istnieją, nawet kiedy fizycznie już ich nie ma… I to jest największa wartość mojego z nimi spotkania: ponadczasowa obecność, którą starałem się ocalić na fotografiach.

Jakub Szymański

Możliwość komentowania Wystawa Jakuba Szymańskiego „Tutaj pracuje rzemieślnik” – Galeria Atelier Chełm została wyłączona

Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej

Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej zaprasza do Galerii „Na Piętrze” w MBP w Żorach, oś. Pawlikowskiego PU-13 w dniach 29.01.2018 r. do 2.03.2018 r. na wystawy fotografii otworkowej Ryszarda Karczmarskiego (Chełm) pt.: „Kamera w podróży” i „Drzewa”.

„Kamera w podróży”

Jest to zestaw fotografii wykonanych za pomocą kamery otworkowej 6×17 podczas moich ostatnich podróży, są to miejsca bliskie takie jak Uherskie wierzby, chata, oraz Nadbużańskie pejzaże jak i Jurajskie Skałki , pejzaże przemysłowe Katowic, zakamarki Łemkowszczyzny i okolic Bardejowa oraz odległe wyspy Indonezji, Zatoka Serengan oraz magiczne miejsca wyspy Lombok! Ta szczególna rejestracja, rozstawienie statywu, przygotowanie kamery zawsze zajmuje nieco czasu, wymaga spokoju, głębszego zastanowienia nad kadrem! Fotografowanie to spotkanie z miejscem, powolne oswajanie i zapis szczególnych emocji które towarzyszą procesowi tworzenia. To cykl ciągle uzupełniany o nowe intrygujące miejsca, które skłaniają do zastanowienia i refleksji nad upływającym czasem.

„Drzewa”

Drzewo jest ważnym elementem mojej fotografii, często zasadzone ręką ludzką, jest oznaką życia, trwania, dające cień, owoce, upamiętniające miejsce, wyznaczające drogę… To często miejsca tajemnicze i magiczne, mające swoją odległą historię. Na mojej łące w Uhrze rośnie okazała samotna wierzba, potargana wiatrem, obolała, jej dostojne rozległe konary zapraszają do środka, niepokoją! Odchodzące kasztanowce z Górki Chełmskiej, okazałe dęby z Jabłecznej, zapomniane aleje grabowe i kasztanowe, to ślady dawnej dworskiej świetności, prowadzące obecnie donikąd. Samotne grusze na miedzach, coraz rzadszy element polskiego pejzażu. Te miejsca inspirują, ciągle do nich powracam, dokumentując upływający czas!


Ryszard Karczmarski (Chełm) 
urodzony w 1957 roku w Gdyni, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Mistrz fotografii. Członek Fotoklubu Ziemi Chełmskiej oraz Związku Polskich Artystów Fotografików – prezes Okręgu Lubelskiego ZPAF. Żeglarz i podróżnik. Autor wielu wystaw, pokazów i warsztatów fotograficznych w kraju i za granicą, m.in. w Armenii, Szwecji, Holandii, na Litwie, Białorusi oraz Ukrainie. Od 2000 roku realizuje projekty z użyciem camery obscury. Autor albumu fotografii wykonanych w technice otworkowej „Dotyk światła” (2005). Prowadzi Galerię „Atelier” w Chełmie.
Kontakt: krysstudio@gmail.com

Możliwość komentowania Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej została wyłączona

Wernisaż fotografii Artura Tabora w Galerii Atelier

Zapraszamy na wernisaż fotografii Artura Tabora 5 stycznia 2018 r., pokaz filmów, promocję albumów i spotkanie z Jolantą Tabor. Galeria ATELIER, ul. Lwowska 24 w Chełmie.
Kuratorem wystawy jest Ryszard Karczmarski

Also posted in Spotkania | Możliwość komentowania Wernisaż fotografii Artura Tabora w Galerii Atelier została wyłączona

Recenzja wystawy Ryszarda Karczmarskiego pt. „ZAŁUCHÓW”

W tygodniku „Super Tydzień Chełmski” ukazała się recenzja z wystawy fotografii  „ZAŁUCHÓW 2012-2015” Ryszarda Karczmarskiego.

Also posted in publikacje prasowe | Możliwość komentowania Recenzja wystawy Ryszarda Karczmarskiego pt. „ZAŁUCHÓW” została wyłączona

Lucjan Demidowski i Henryk Kuś wyróżnieni za długoletnią pracę na rzecz kultury

Nasi koledzy z Okręgu Lubelskiego ZPAF, zostali wyróżnieni za długoletnią pracę na rzecz kultury.
Lucjan Demidowski otrzymał od Prezydenta Miasta medal 700-lecia Miasta Lublin.Henryk Kuś został wyróżniony nagrodą Zarządu Województwa Lubelskiego – Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego.Nagrody zostały wręczone w Centrum Kultury, podczas otwarcia wystawy „Artyści Lublina” Lucjana Demidowskiego, a także przy okazji wykładu Henryka Kusia „Fotografia od dagerotypu do galerii Hybrydy”. Mistrzom serdecznie gratulujemy.

Możliwość komentowania Lucjan Demidowski i Henryk Kuś wyróżnieni za długoletnią pracę na rzecz kultury została wyłączona

Wernisaż wystawy „Artyści Lublina” Lucjana Demidowskiego – 9 grudnia 2017 r.

W najbliższą sobotę 9 grudnia, o godzinie 12:00 – otwarcie wystawę fotografii Lucjana Demidowskiego pt. „ARTYŚCI LUBLINA”. Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12 w Lublinie

Autor o wystawie:

„Decyzję o realizacji tej wystawy przesądził, jak to często bywa – przypadek. Tyle, że tym przypadkiem była przedwczesna śmierć jednego z moich kolegów, wybitnego lubelskiego artysty. Kilkakrotnie bowiem umawiana sesja zdjęciowa, z różnych, /teraz już nieistotnych powodów/ nigdy nie doszła do skutku. Ta sytuacja uświadomiła mi, że nie należy nigdy odkładać wcześniejszego pomysłu, a już szczególnie takiego gdzie fotografowany będzie człowiek. Stąd pewien pośpiech który towarzyszył niekiedy w trakcie pracy nad tym projektem i zapewne drobne błędy które z tego pośpiechu wynikły. Lecz pomimo tych niedociągnięć, zakładany cel został osiągnięty. Powstała kolekcja dwudziestu kilku fotografii, wizerunków moich przyjaciół, bo inaczej nie potrafię dzisiaj o nich mówić. Wiek, ani materia w jakiej każdy z nich pracuje, są tu bez znaczenia. Chciałem by wszyscy czuli się w trakcie pracy swobodnie, stąd większość zdjęć wykonałem w ich naturalnym otoczeniu / dom, pracownia / bądź z określonego powodu w plenerze, czy w oknie kolejowego wagonu. Starałem się, na ile było to możliwe, wprowadzać pewne akcenty lub rekwizyty charakterystyczne w bieżących lub wcześniejszych realizacjach każdego z tych artystów, albo unikałem ich wprowadzenia, świadomy, że mogły by zakłócić obraz. Powstała w moim negatywowym archiwum nowa, piękna kolekcja. Rodzaj osobistego pamiętnika. Uzupełnia ona wcześniej wykonane, już nieżyjących kolegów. Uznałem, że kilku z nich należy przypomnieć, stąd ich wizerunki na tej wystawie. Tym bardziej, że były to osobowości nietuzinkowe.

Dziękuję wszystkim fotografowanym za wykazaną cierpliwość.
Lucjan Demidowski.”

Możliwość komentowania Wernisaż wystawy „Artyści Lublina” Lucjana Demidowskiego – 9 grudnia 2017 r. została wyłączona

Wystawa fotografii „ZAŁUCHÓW 2012-2015” Ryszarda Karczmarskiego

Serdecznie zapraszamy do Galerii Atelier na wernisaż wystawy fotografii  „ZAŁUCHÓW 2012-2015” Ryszarda Karczmarskiego w najbliższy piątek o godz.: 18:00.

Możliwość komentowania Wystawa fotografii „ZAŁUCHÓW 2012-2015” Ryszarda Karczmarskiego została wyłączona

Wystawa „Reporterki” Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej w lubelskich „Gardzienicach”

Galeria Gardzienice, Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a, Lublin 
Wernisaż odbył się w środę 29 listopada o godz. 18:00, ekspozycja do 10 stycznia 2018 
Kurator galerii: Zuzanna Zubek-Gańska. ZPAF jest partnerem medialnym wystawy

Autorka tak opisuje swój projekt
„Pomysł narodził się po jednym ze spotkań dotyczących ‚Antologii polskiego reportażu XX w.’ Mariusza Szczygła. Zobaczyłam na nim Barbarę Seidler i zapragnęłam ją sfotografować. 
Napisałam o tym Mariuszowi, a on, znając moją słabość do starszych pań, przysłał mi całą listę nestorek polskiego reportażu. I tak, wymieniając maile w środku nocy, doszliśmy wspólnie do wniosku, że zajmę się tym tematem. Wiedzieliśmy też obydwoje, że to nie będzie sama fotografia – obrazom musi towarzyszyć słowo, szczególnie w przypadku takich kobiet. Podjęłam też wtedy karkołomną decyzję, że spróbuję sama przeprowadzić rozmowy z bohaterkami. 

Te spotkania były dla mnie niesamowitą przygodą. Część z nich ma swój ciąg dalszy, niektóre przerodziły się w bliższą znajomość. Wiele się nauczyłam, wiele dowiedziałam. O reportażu, ale też o życiu po prostu. Za wszystko, co mnie spotkało, czuję ogromną wdzięczność. 
Ostatecznie projekt rozrósł się też o młodsze pokolenia – spotkałam się w sumie z osiemnastoma reporterkami. Odwiedzałam je w domach, bo uważam, że to najlepsze miejsce, aby spróbować zbliżyć się do drugiego człowieka. A także dlatego, że (nie ukrywam) byłam ciekawa, jak mieszkają.”

Magdalena Wdowicz-Wierzbowska – rocznik ’79. Architekt i fotograf niezależny. Absolwentka Studium Fotografii ZPAF, od 2012 członek Związku w Okręgu Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013) oraz Miasta Stołecznego Warszawy (2015). 
Brała udział w kilkudziesięciu wystawach (m. in. : „Tata”  Galeria Obok ZPAF, 2012 – wystawa indywidualna; „Street Photography Now. Fotografia uliczna tu i teraz”  Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie, Warszawa, 2011 i Galeria Pauza, Kraków, 2012; V, VI i VII Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej). 
Realizuje własne projekty fotograficzne – z potrzeby serca zajmuje się portretem i dokumentem, a dla czystej przyjemności robi zdjęcia streetowe i lepi z gliny. 
W roku 2013 wydała swoją pierwszą książkę fotograficzną Po prostu męża mi brakuje. Spotkania z wdowami
Aktualnie pełni funkcję prezesa Zarządu Okręgu Warszawskiego ZPAF.
Więcej na stronie autorskiej.

Fotorelacja Ryszarda Karczmarskiego z wernisażu:

Możliwość komentowania Wystawa „Reporterki” Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej w lubelskich „Gardzienicach” została wyłączona

Wystawa Lucjana Demidowskiego w Pile

Zapraszamy na kolejną wystawę „OBRAZY ILUZORYCZNE” Lucjana Demidowskiego tym razem w Pile. Otwarcie wystawy 15 grudnia 2017 r. o godz.18.00. Wystawa potrwa do 10 stycznia 2018 r. Szczegóły na plakacie: 

Możliwość komentowania Wystawa Lucjana Demidowskiego w Pile została wyłączona

Zaproszenie na wystawę „Białowieskie Spotkania Fotograficzne”

Zapraszamy na poplenerową wystawę pt.: Białowieskie Spotkania Fotograficzne – Białowieża 2016

Białowieża i obszar Puszczy Białowieskiej stały się miejscem spotkania artystów fotografików różniących się w sposobie patrzenia na świat.
W plenerze udział wzięli: Jerzy Chaberek, Elżbieta Dworak, Ryszard Karczmarski, Jakub Ostałowski, Anna Sierko-Szymańska, Andrzej Stachurski, Mieczysław Wieliczko, Mariusz Wideryński, Anna Worowska oraz Bogusław Florian Skok (komisarz pleneru).

Wernisaż: 18 listopada, godz. 17:00 – Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Wiktorii 5. Wystawa będzie czynna do 14 stycznia 2018 r.

Na plakacie prace naszego kolegi Ryszarda Karczmarskiego.

do pobrania ulotka: Białowieża-ulotka

Możliwość komentowania Zaproszenie na wystawę „Białowieskie Spotkania Fotograficzne” została wyłączona

Zaproszenie na wystawę Lucjana Demidowskiego „Artyści Lublina”

W imieniu naszego kolegi Lucjana Demidowskiego zapraszamy na wystawę „Artyści Lublina”, która będzie eksponowana od 30.11.2017 r. do 15.12.2017 r. sali Oratorium Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12 w Lublinie. Wernisaż dnia 9.12.2017 r o godz. 12:00.

 

Możliwość komentowania Zaproszenie na wystawę Lucjana Demidowskiego „Artyści Lublina” została wyłączona