Robert Pranagal

Zafascynowany wykorzystaniem światła jako tworzywa i fotografiami, które wykraczają poza zwyczajną rejestrację realistycznej oczywistości. Miłośnik eksperymentu fotograficznego oraz technik szlachetnych i alternatywnych. Autor siedmiu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobywca medali, wyróżnień i nagród na międzynarodowych salonach fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowany tytułem Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (E. FIAP), a także Medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1918–2018) oraz Medalem 700-Lecia Miasta Lublin. Na stałe współpracuje z Magazynem Lubelskim LAJF i jest związany z lubelskimi instytucjami kultury, a także szeroko rozumianym lubelskim środowiskiem fotograficznym, gdzie angażuje się w działalność edukacyjną, animacyjną i społeczną.


MEMU MIASTU – Lublinowi w setną rocznicę odzyskania niepodległości
Cykl fotografii będący osobistym upamiętnieniem roli Lublina w historii odzyskania niepodległości i cofnięciem się w czasie do miasta z okresu międzywojnia. To zaproszenie do podróży śladami znakomitych polskich fotografików, którzy związani byli z Lublinem i fotografowali go w tamtym czasie, takich jak Edward Hartwig, Jan Bułhak, czy też Stanisław Jacek Magierski.  To powrót do miejsc znanych z mistrzowskich ujęć wybitnych twórców, pokazanych jednak na nowo. To również odwiedziny zakamarków miasta, często zupełnie nieznanych, które z różnych powodów oddziałują jednak na autora. To wreszcie kolejny powrót autora do historycznych technik fotograficznych – tym razem do oleju – techniki popularnej w początkach XX w. wśród piktorialistów, takich jak np. Robert Demachy.  Charakterystyczne jej cechy zostały wykorzystane do wykreowania nastroju i klimatu dwudziestolecia, nadając współczesnym fotografiom zupełnie nowego wymiaru. Projekt zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

POWRÓT
Land Art jest sztuką, która powraca do korzeni. Do pierwotnych środków wyrazu, funkcji i znaczeń, materiałów i narzędzi.Cykl podejmuje podobną próbę, w dążeniu do przekazania magii dzieł, energii ich Twórców i niesamowitej wręcz aury miejsc, poprzez zastosowanie XIX-wiecznej techniki gumy jednowarstwowej. Żywica z drzewa akacji, czerń z winorośli, prosty papier, życiodajne światło słoneczne, woda, czas i cierpliwość złożyły się na obrazy jak najbardziej osobiste i niepowtarzalne. Twórca odzyskuje jednocześnie bezpośredni kontakt z obrabianym materiałem, utracony w dobie współczesnego terroru technicznej doskonałości natychmiastowego obrazu.

JAZZ – Sprawa osobista
Osobista ekspresja będąca autentycznym wyrazem świata wewnętrznego oraz nastroju tworzącego i grającego ją muzyka. W jazzie nie ma miejsca na udawanie, na pozy ani kalkulacje. Taki też musi być portret muzyka jazzowego – całkowicie autentyczny. Relacja, w której fotograf portretuje jazzmana, jednocześnie odbierając jego muzykę jest absolutnie wyjątkowa i niepowtarzalna… To niezwykle osobista sprawa.

ARTYSTA ZIEMI
Człowiek wyjątkowej wrażliwości, który tworzy z natury i w naturze. Który traktuje przyrodę jak partnera i współtwórcę – z szacunkiem i pokorą. Który nie tylko bierze, ale również daje – siebie, swoją energię i uwagę, wkładając w dzieło całe swoje zaangażowanie i duszę. To istota z ziemi zwrócona twarzą ku niebu – ku wszechświatowi.