Wystawa Roberta Pranagala – „Memu Miastu” w CSK

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii Roberta Pranagala. Szczegóły poniżej:

MEMU MIASTU – Lublinowi w setną rocznicę odzyskania niepodległości
Wystawa fotografii autorstwa Roberta Pranagala
Centrum Spotkania Kultur, Lublin, Plac Teatralny 1
Otwarcie wystawy: 9 listopada 2018 r. g. 18:00; spotkanie autorskie g. 19:00 
Ekspozycja do 9 grudnia 2018 r.
Kurator: Lucjan Demidowski

Projekt zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin

Wystawiane fotografie są osobistym upamiętnieniem roli Lublina w historii odzyskania niepodległości i cofnięciem się w czasie do miasta z okresu międzywojnia.
To zaproszenie do podróży śladami znakomitych polskich fotografików, którzy związani byli z Lublinem i fotografowali go w tamtym czasie, takich jak Edward Hartwig, Jan Bułhak, czy też Stanisław Jacek Magierski.
To powrót do miejsc znanych z mistrzowskich ujęć wybitnych twórców, pokazanych jednak na nowo. To również odwiedziny zakamarków miasta, często zupełnie nieznanych, które z różnych powodów oddziałują jednak na autora.
To wreszcie kolejny powrót autora do historycznych technik fotograficznych – tym razem do oleju – techniki popularnej w początkach XX w. wśród piktorialistów, takich jak np. Robert Demachy. Charakterystyczne jej cechy zostały wykorzystane do wykreowania nastroju i klimatu dwudziestolecia, nadając współczesnym fotografiom zupełnie nowego wymiaru.

Joanna Zętar pisze w katalogu wystawy:
…Kontynuatorem tradycji lubelskiej fotografii, szczególnie tej skupionej wokół idei piktorializmu miejskiego jest Robert Pranagal. Artysta pracuje w tradycyjnej, szlachetnej, technice olejowej, która była popularna w początkach XX wieku wśród piktorialistów. W wyniku procesu fotografowania i czasochłonnego, ręcznego tworzenia odbitek osiąga niepowtarzalny efekt dzieła o cechach malarskich bliskich idei piktorializmu. Z mgły, powidoku, szerokiej perspektywy wyłania się czarno-biały klimatyczny obraz miasta. Lublina zawieszonego w czasie, pozornie odległego, a przy bliższym oglądzie bliskiego i współczesnego…

A Lucjan Demidowski – Kurator wystawy – konkluduje tak:
…Taka postawa wyklucza pośpiech i wręcz zmusza do skupienia w czasie pracy. Siłą rzeczy fotograf kontempluje rzeczywistość, wybierając miejsca które jego zdaniem (po obróbce) przywracają klimat miasta z przed stu lat. I takie właśnie działanie, ta mistyfikacja odbiera tym pracom walor fotograficznego dokumentu.
Pewnie na szczęście, bo w tym swoim pędzie, zabieganiu nie zauważamy już siedzących na podwórku sąsiadów, bawiących się dzieci i malowniczych zaułków własnego miasta.

Robert Pranagal, miłośnik eksperymentu fotograficznego oraz technik szlachetnych i alternatywnych. Autor siedmiu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobywca medali, wyróżnień i nagród na międzynarodowych salonach fotografii.
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowany tytułem Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (EFIAP), a także Medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1918–2018) oraz Medalem 700-Lecia Miasta Lublin.

Partnerzy i Patroni:
Centrum Spotkania Kultur
Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin
Związek Polskich Artystów Fotografików, Okręg Lubelski

This entry was posted in wystawy. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post. Both comments and trackbacks are currently closed.