Category Archives: wystawy
Wernisaż wystawy Andrzeja Polakowskiego
Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy jubileuszowej Andrzeja Polakowskiego w najbliższy czwartek (29.06.2023) na godz. 18.00
Galeria Biblioteki przy ul. Narutowicza 4 (dawna sala BWA).
Warsztaty „Reportaż” w Lubelskiej Lekarskiej Akademii Fotografii
W dniu 3 czerwca Lubelska Lekarska Akademia Fotografii zaprasza na kolejne spotkanie pasjonatów fotografii. 3 czerwca 2023 r. w siedzibie Lubelskiej Izby Lekarskiej, Lublin ul. Chmielna 4, o godz. 9:30 warsztaty „Reportaż” poprowadzi Jakub Szymański, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, okręg lubelski.
Wystawa zbiorowa – Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych
Wystawa przygotowana w ramach Festiwalu Fotoperyferie 2 zorganizowana we współpracyz Fundacją im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu prezentowana w Galerii Dolnej BWA w Kielcach.
Rozpoczęcie:
28 kwietnia 2023 r.
godz. 17:00
Lokalizacja:
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
ul. Kapitulna 2, Kielce
Wśród autorów jest nasz kolega Tomasz Wójcicki.
„Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych” odbywa się w Galerii Dolnej BWA w Kielcach już po raz trzeci – a po raz drugi w ramach Festiwalu Fotograficznego FOTOPERYFERIE, którego jest istotną częścią. Ta istotność polega na wypełnianiu formuły tego nowego kieleckiego Festiwalu, który z założenia penetruje i przedstawia „obrzeża – peryferie” szerokiego nurtu fotografii artystycznej. To tam właśnie sytuują się kreacje artystyczne tworzone zarówno w technikach dawnych i alternatywnych, jak i te – z kategorii sztuki współczesnej – w których fotografia pełni rolę jednego z istotnych środków wyrazu.
Sam „Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych” – z częściowymi modyfikacjami – odbywa się według zasad ustalonych przez twórców jego koncepcji: Janusza Drobisza i Damiana Gaszczyka, którzy uprzednio realizowali go w śląskich galeriach Katowic, Zabrza i Bytomia.
Zważywszy na rosnącą z roku na rok liczbę uczestników – w tegorocznej edycji to 67 osób, które zgłosiły do wystawy w sumie 303 fotografii – te „peryferie” jawią się jako przestrzeń niezwykle pojemna. Pojemna nie tylko ilościowo, ale także jakościowo, czego dowodzi pełnia różnorodności zarówno oryginalnych technik jak i indywidualnych postaw artystycznych.
Więcej informacji pod linkiem: Wystawa Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych
Zapraszamy na wystawę: „Kontakty. W drodze”
Ryszard Karczmarski – W kierunku fiordów z pokładu STS Kapitan Borchard, Morze Bałtyckie 2019, odbitka z negatywu 6 x 17 cm
Wernisaż: 14 kwietnia (piątek), godz. 17:00
Wystawa będzie dostępna do 29 maja 2023 r.
W różnorodności i chaosie współczesnego świata mediów fotografie kontaktowe wyróżniają się dbałością o obraz i sposób jego kształtowania. Kontakty to fotografie o wyjątkowej kondensacji składników obrazu. Ich esencjonalność i niezwykła plastyka przestrzeni związane są z określonymi zasadami związanymi z procesem kreacji, które decydują o istocie tego medium. Kontakty są powrotem do źródeł fotografii z uzyskanym metodą fotochemiczną wielkoformatowym negatywem, oraz odbitką, którą wykonuje się bezpośrednio z negatywu, stykowo, bez powiększania, w ciemni fotograficznej. Pierwsze wystawy kontaktów w Polsce organizował Jakub Byrczek w Galerii ,,Pusta” w Katowicach i w Galerii BWA w Jeleniej Górze. W latach 1989 – 2002 zrealizowane zostały cztery edycje wystawy, pokazywane w różnych miejscach w Polsce i za granicą. W trzydziestą rocznicę pierwszych ,,Kontaktów” w Galerii BWA w Jeleniej Górze w 2019 r. powróciliśmy do tej idei wystawą ,,Kontakty – c.d.”.
W 2023 r. prezentujemy kolejną wystawę z tego cyklu pt. ,,Kontakty. W drodze”, która jest przeglądem współczesnej fotografii kontaktowej. W wystawie biorą udział artyści, dla których wielkoformatowa fotografia jest ważnym środkiem artystycznego wyrazu. Projekt ma zasięg ponadlokalny, zaproszeni twórcy mieszkają w Jeleniej Górze ale także w różnych częściach Polski, oraz poza jej granicami: w Nowym Jorku, Pradze czy Londynie.
W wystawie udział biorą: Marcin Andrzejewski, Adam Bencal, Jaroslav Beneš, Jakub Byrczek, Monika Cichoszewska, Jerzy Chaberek, Sławoj Dubiel, Marek Gardulski, Maciej Herman, Janina Hobgarska, Jacek Jaśko, Eugeniusz Józefowski, Ryszard Karczmarski, Marcin Kiełbiewski, Grzegorz Kukla, Andrzej Jerzy Lech, Marek Liksztet, Marcin Masiewicz, Jacek Michalak, Tomasz Michałowski, Tomasz Mielech, Halina Morcinek, Dorota Mościbrodzka, Mariusz Mykicki, Krzysztof Niewiadomski, Marek Poźniak, Wojciech Sternak, Rafał Swosiński, Marek Szyryk, Waldemar Śliwczyński, Tomasz Walczak, Jan Zawadzki, Petr Zinke, Przemysław Zoryło, Tadeusz Żaczek.
Organizator wystawy: Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze
Kuratorka wystawy: Joanna Mielech
Komisarz honorowy: Jakub Byrczek
Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.
Wystawa Łukasza Resiaka w Janowie Lubelskim
Galeria Muzealna przy Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim oraz Łukasz Resiak zapraszają na wystawę „Chiaroscuro infinito”.
Data: 17 marca 2023 r. (piątek) – godz. 18:00
Serdecznie zapraszamy
ID. Sztuka – dowód osobisty – wystawa w ACKiM UMCS Chatka Żaka
Młodzi artyści, studenci kierunku grafiki i malarstwa IS WA UMCS, wyrazili przekonanie, że próba określenia własnej ID jest jednym z najtrudniejszych wyzwań twórczych, swoistym wystawieniem artystycznego „dowodu osobistego”. Myśl ta, przyjęta jako znak rozpoznawczy wystawy, docieka zarówno procesu identyfikacji, jak świadomości własnego Ja, autonomii bądź utożsamiania, trwałości bądź zmienności, postawy wobec sztuki i rzeczywistości. Powstałe, na gruncie tej refleksji, obrazy i teksty są znaczące, nie tylko z racji indywidualnych, osobistych wyznań autorów, prawdy ich głosu wewnętrznego, ale dlatego, że ukazują oblicze młodej generacji, jej ambicji, oczekiwań, celów. W dzisiejszym świecie erupcji kryzysów, ideologii, pandemii, wojny – podmiotowość sztuki kreśli portret niepokoju i lęku, trudność samoidentyfikacji. W nadziei i wbrew mentalności „płynnej nowoczesności”, młodzi artyści wskazują coś więcej niż sztukę, a mianowicie wartość tożsamości, zachowującej sens i ciągłość jednostkowego istnienia i wspólnoty, bez względu na presję czasu, czy okoliczności.
Wystawa składa się z trzech rozdziałów:
Sztuka – dowód osobisty 2022
ID. 'Sztuka, moim zdaniem …’ rozmowy studentów z profesorami
ID. Akcja rysowania na żywo. Koncert ANKH (Radio Lublin 2022)
Wystawa ID. Sztuka – dowód osobisty jest głosem problemowym i pokoleniowym, który wpisuje się w okoliczność Jubileuszu 50-lecia kształcenia artystycznego w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Jolanta Męderowicz
historyk sztuki
kurator wystawy
PRZEPOWIEDNIE Wystawa fotografii Roberta Pranagala
Wystawa fotografii Roberta Pranagala w ramach Akademii Odkryć Fotograficznych
Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Hol przy Oratorium
Wernisaż 13 sierpnia 2022 r. o godzinie 18:00
Serdecznie zapraszamy.
Wystawa fotoGRAFIKA Pawła Znamierowskiego
Biblioteka Główna w Świdniku oraz Paweł Znamierowski zapraszają na wystawę fotoGRAFIKA. Wernisaż odbędzie się 9 marca 2022 r. o godz. 17:00
Miejsce: Galeria Biblioteki Głównej, ul. Niepodległości 13, 21-040 Świdnik
Więcej informacji na www.bibliotekaswidnik.pl
Wystawa „Duchowe pogranicze” Tadeusza Żaczka w Łomży
Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych/ Instytucja Kultury Miasta Łomży, Galeria Pod Arkadami prezentuje wystawę pt. „Duchowe pogranicze” Tadeusza Żaczka. Wernisaż odbył się 11 lutego 2022 roku. Wystawę można oglądać do 8 marca 2022 roku. Serdecznie zapraszamy i naszemu koledze gratulujemy!

Fotografie z wernisażu: Jerzy Chaberek
Wystawa członków okręgu lubelskiego ZPAF w Muzeum UMCS w Lublinie
Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy członków okręgu lubelskiego ZPAF w Muzeum UMCS w Lublinie. Wernisaż odbędzie się 8 lutego 2022 roku o godzinie 18.00
Fotorelacja z wernisażu członków ZPAF w CSK w Lublinie – autor Stefan Ciechan
Fotorelacja z wernisażu wystawy grupowej członków ZPAF okręg lubelski w CSK. Autorem zdjęć jest nasz kolega Stefan Ciechan.