6. Foto Art Festival 2015 w Bielsku BIałej

bilbord_faf2015-540

 

 

 

 

6. FotoArtFestival 2015 – biennale fotografii światowej w Bielsku-Białej

Biennale fotografii światowej pod patronatem artystycznym ZPAF
Organizator: Fundacja Centrum Fotografii oraz Gmina Bielsko-Biała
Bielsko-Biała, 16 – 30 października 2015
Warszawa, 28 września – 12 października, Kraków, 7 – 15 i 22 – 30 października 2015

W piątek 16 października 2015 o godz. 17:00 konferencja prasowa,
a o 19.00 uroczysta Gala otwarcia Festiwalu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Już po raz szósty FotoArtFestival, przegląd najlepszej światowej fotografii, wypełni wieloma wystawami i wydarzeniami przestrzenie galerii i muzeów w Bielsku-Białej.
W ciągu dwóch październikowych tygodni (16-30 października) zaprezentowanych zostanie 15 dużych wystaw światowej sławy fotografików, pochodzących z różnych części świata, wśród nich włoski fotograf, Ernesto Bazan, mieszkający w USA, David Burdeny (Kanada), Petrut Calinescu (Rumunia), Enri Canaj (Albania), Ruud Van Empel (Holandia), Andreas Horvath (Austria), Aaron Huey (USA), Maciek Nabrdalik (Polska), Rafael Navarro (Hiszpania), Zed Nelson (Wielka Brytania), Chris Rain (Niemcy), Martin Wágner (Czechy), Irina Popova (Rosja), Klavdij Sluban (Francja) i Franco Zecchin (Włochy).
„Tegoroczna edycja FotoArtFestivalu to jak zwykle w Bielsku-Białej wielość tematyczna i różnorodność kulturowa. Wybrane przez nas ważne nazwiska fotografii światowej w większości zostaną zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy. Każdy z artystów ma swój niepowtarzalny wkład w kulturę swojego kraju, a nierzadko swoją twórczością wywiera również ogromny wpływ na innych twórców na międzynarodową skalę” – mówi o festiwalu Inez Baturo – dyrektor programowy FAF.
Festiwalowi towarzyszą dwie dodatkowe wystawy – FotoOpen – będąca efektem konkursu dla fotografów, dająca możliwość zaprezentowania się ok. 100 uczestnikom w profesjonalnych warunkach oraz„Digigraphie by Epson”, prezentująca 18 prac autorstwa sześciu znanych polskich fotografików, w najlepszej, kolekcjonerskiej jakości wydruku.
Wydarzenie poprzedzone zostało dwiema innymi wystawami zapowiadającymi festiwal
– w Starej Galerii ZPAF w Warszawie wystawą austriackiego fotografa Andreasa Horvatha oraz w „Pauza In Garden” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie pod hasłem „Artyści 6. FotoArtFestivalu”.
Prezentowane wystawy w Bielsku-Białej cechuje różnorodność, dzięki której zarówno zainteresowani tradycyjnym gatunkiem dokumentu i reportażu znajdą coś dla siebie, jak i ci, których interesuje fotografia autorska, artystyczna i ta czerpiąca z możliwości nowoczesnych manipulacji cyfrowych.
„Jesteśmy dumni, że udało nam się sprowadzić do Polski takie sławy jak Franco Zecchin (słynny ze zdjęć sycylijskiej mafii), David Burdeny (znakomity minimalista pejzażowy), Ernesto Bazan (z kubańską serią), Zed Nelson (jeden z czołowych współczesnych dokumentalistów świata), Rafael Navarro (twórca o światowej renomie, specjalizujący się w estetycznych aktach), czy Ruud Van Empel (obecnie jeden z najbardziej cenionych portrecistów na świecie). Ciekawą postacią jest Aaron Huey, który nie tylko fotografuje dla ’National Geographic’, ale również walczy o prawa Indian i jest autorem znanej w podróżniczym świecie samotnej, pieszej wędrówki przez Stany Zjednoczone” – opowiada o zaproszonych artystach Inez Baturo.
Tak, jak w poprzednich edycjach wystawom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi artystami – dla niektórych będzie to pierwszy pobyt w Polsce. W trakcie tradycyjnie odbywającego się Maratonu Autorskiego (weekend 17-18 października), wydarzenia wyróżniającego festiwal, opowiedzą o swojej twórczości, poprowadzą wykłady, prelekcje, pokazy slajdów związane z fotografią, wezmą udział w dyskusjach. „Ich obecność na FotoArtFestivalu to ogromna gratka, a dwa dni Maratonu Autorskiego to dawka wielkich twórczych inspiracji” – podkreśla znaczenie wydarzenia Inez Baturo.
Dla zainteresowanych fotografią i fotografujących organizatorzy przygotowali ponadto bezpłatnewarsztaty fotograficzne, które odbędą się w dniach 21, 22 i 28 października.

©-Aaron-Huey.1.Pine_Ridge_Jan2000_6765 ©-Andreas-Horvath.1 ©-David-Burdeney_1_Desert-Walk-(Resting),-Lençóis-Maranhenses,-2013 ©-Enri-Canaj.3 ©Franco-Zecchin4 ©-Maciej-Nabrdalik,-Wiara.1 ©-Martin-Wagner.4 ©-Rafael.Navarro.2.las-formas-del-cuerpo-53-copia ©-Zed-Nelson_LOVE-ME_001 popova-Family-Lilya-Pash-006 ©-Ernesto-Bazan_1 ©-Ruud-van-Empel-1

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post. Comments are closed, but you can leave a trackback: Trackback URL.