Category Archives: Bez kategorii
Wybrano nowy skład Zarządu Okręgu Lubelskiego ZPAF
Dnia 20 maja 2020 r. odbyły się wybory do Zarządu Okręgu Lubelskiego ZPAF.
W wyniku wyborów powstał nowy Zarząd na kadencję 2020-2023 w składzie:
PAWEŁ ZNAMIEROWSKI – prezes
e-mail: pznamierowski@gmail.com
EMIL ZIĘBA – sekretarz
e-mail: karczmarskiryszard@gmail.com
LUCJAN DEMIDOWSKI – przewodniczący
ANDRZEJ POLAKOWSKI
JAKUB SZYMAŃSKI
20-lecie pracy twórczej Tomasza Młynarczyka
Radzyński fotograf Tomasz Młynarczyk (ZPAF, RKF Klatka, ROK), obchodzi w tym roku 20-lecie pracy twórczej.
Więcej o artyście:
WIKIPEDIA
ZPAF.LUBLIN
na znaczkach pocztowych: Lublin, Radzyń Podlaski, Kazimierz Dolny
Witamy nowego członka okręgu lubelskiego ZPAF
Nasz okręg lubelski powiększył się! Miło nam poinformować, że dnia 17 października 2018 r. Robert Pranagal decyzją Komisji Artystycznej jednogłośnie został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików! Robertowi serdecznie gratulujemy! Dziękujemy Lucjanowi Demidowskiemu i Ryszardowi Karczmarskiemu za opiekę i pomoc w przygotowaniach naszego kandydata.
Robert napisał:
„Dzień dobry!
Pragnę z całego serca podziękować wszystkim, którym zawdzięczam przyjęcie:
Lucjanowi Demidowskiemu i Ryszardowi Karczmarskiemu – moim wprowadzającym – za przygotowanie mnie i za to, że poświęcili swój cenny czas, żeby być ze mną w chwili próby 🙂
Joli Rycerskiej i Magdzie Wdowicz-Wierzbowskiej, za serdeczne przyjęcie oraz wszelkie gesty i słowa otuchy.
Tomkowi Młynarczykowi, Kubie Szymańskiemu i Marcinowi Jastrzębskiemu za to, że wierzyli we mnie bardziej niż ja sam.
Andrzejowi Polakowskiemu za słowa rady i wsparcie.
No i oczywiście – last but not least – Całej Szanownej Radzie Artystycznej w składzie:
Andrzej Zygmuntowicz, Waldemar Jama, Jerzy Łapiński, Wojciech Beszterda, Stanisław Kulawiak, Katarzyna Łata, Witold Węgrzyn i Stanisława Zacharko-Łagowska,
za przychylne przyjęcie i każde dobre słowo, jakie usłyszałem.
A także wszystkim, którzy mnie wspierali i kibicowali. Mam nadzieję, że nikogo nie pominąłem…
Ogromne dzięki i ukłony.
Robert Pranagal”
Zebranie wyborcze Okręgu Lubelskiego ZPAF
Dnia 18 maja 2017 roku w Lublinie odbyło się spotkanie wyborcze Okręgu Lubelskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Dotychczasowy Zarząd Okręgu otrzymał absolutorium.
W wyniku wyborów został powołany nowy Zarząd Okręgu w składzie:
Tomasz Młynarczyk (Prezes)
Jakub Szymański (Wiceprezes)
Paweł Znamierowski (Sekretarz)
Mariusz Mazur (Skarbnik)
Ryszard Karczmarski (Członek Zarządu),
Otwarcie autorskiej wystawy Tomasza Młynarczyka
Wystawa Pawła D. Znamierowskiego pt. fotoGRAFIKA
W grudniu 2015 roku miała miejsce wystawa fotografii pt.”fotoGRAFIKA” Pawła D. Znamierowskiego w Domu Kultury LSM. Poniżej relacja z wernisażu:
6. Foto Art Festival 2015 w Bielsku BIałej
6. FotoArtFestival 2015 – biennale fotografii światowej w Bielsku-Białej
Biennale fotografii światowej pod patronatem artystycznym ZPAF
Organizator: Fundacja Centrum Fotografii oraz Gmina Bielsko-Biała
Bielsko-Biała, 16 – 30 października 2015
Warszawa, 28 września – 12 października, Kraków, 7 – 15 i 22 – 30 października 2015
W piątek 16 października 2015 o godz. 17:00 konferencja prasowa,
a o 19.00 uroczysta Gala otwarcia Festiwalu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Już po raz szósty FotoArtFestival, przegląd najlepszej światowej fotografii, wypełni wieloma wystawami i wydarzeniami przestrzenie galerii i muzeów w Bielsku-Białej.
W ciągu dwóch październikowych tygodni (16-30 października) zaprezentowanych zostanie 15 dużych wystaw światowej sławy fotografików, pochodzących z różnych części świata, wśród nich włoski fotograf, Ernesto Bazan, mieszkający w USA, David Burdeny (Kanada), Petrut Calinescu (Rumunia), Enri Canaj (Albania), Ruud Van Empel (Holandia), Andreas Horvath (Austria), Aaron Huey (USA), Maciek Nabrdalik (Polska), Rafael Navarro (Hiszpania), Zed Nelson (Wielka Brytania), Chris Rain (Niemcy), Martin Wágner (Czechy), Irina Popova (Rosja), Klavdij Sluban (Francja) i Franco Zecchin (Włochy).
„Tegoroczna edycja FotoArtFestivalu to jak zwykle w Bielsku-Białej wielość tematyczna i różnorodność kulturowa. Wybrane przez nas ważne nazwiska fotografii światowej w większości zostaną zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy. Każdy z artystów ma swój niepowtarzalny wkład w kulturę swojego kraju, a nierzadko swoją twórczością wywiera również ogromny wpływ na innych twórców na międzynarodową skalę” – mówi o festiwalu Inez Baturo – dyrektor programowy FAF.
Festiwalowi towarzyszą dwie dodatkowe wystawy – FotoOpen – będąca efektem konkursu dla fotografów, dająca możliwość zaprezentowania się ok. 100 uczestnikom w profesjonalnych warunkach oraz„Digigraphie by Epson”, prezentująca 18 prac autorstwa sześciu znanych polskich fotografików, w najlepszej, kolekcjonerskiej jakości wydruku.
Wydarzenie poprzedzone zostało dwiema innymi wystawami zapowiadającymi festiwal
– w Starej Galerii ZPAF w Warszawie wystawą austriackiego fotografa Andreasa Horvatha oraz w „Pauza In Garden” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie pod hasłem „Artyści 6. FotoArtFestivalu”.
Prezentowane wystawy w Bielsku-Białej cechuje różnorodność, dzięki której zarówno zainteresowani tradycyjnym gatunkiem dokumentu i reportażu znajdą coś dla siebie, jak i ci, których interesuje fotografia autorska, artystyczna i ta czerpiąca z możliwości nowoczesnych manipulacji cyfrowych.
„Jesteśmy dumni, że udało nam się sprowadzić do Polski takie sławy jak Franco Zecchin (słynny ze zdjęć sycylijskiej mafii), David Burdeny (znakomity minimalista pejzażowy), Ernesto Bazan (z kubańską serią), Zed Nelson (jeden z czołowych współczesnych dokumentalistów świata), Rafael Navarro (twórca o światowej renomie, specjalizujący się w estetycznych aktach), czy Ruud Van Empel (obecnie jeden z najbardziej cenionych portrecistów na świecie). Ciekawą postacią jest Aaron Huey, który nie tylko fotografuje dla ’National Geographic’, ale również walczy o prawa Indian i jest autorem znanej w podróżniczym świecie samotnej, pieszej wędrówki przez Stany Zjednoczone” – opowiada o zaproszonych artystach Inez Baturo.
Tak, jak w poprzednich edycjach wystawom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi artystami – dla niektórych będzie to pierwszy pobyt w Polsce. W trakcie tradycyjnie odbywającego się Maratonu Autorskiego (weekend 17-18 października), wydarzenia wyróżniającego festiwal, opowiedzą o swojej twórczości, poprowadzą wykłady, prelekcje, pokazy slajdów związane z fotografią, wezmą udział w dyskusjach. „Ich obecność na FotoArtFestivalu to ogromna gratka, a dwa dni Maratonu Autorskiego to dawka wielkich twórczych inspiracji” – podkreśla znaczenie wydarzenia Inez Baturo.
Dla zainteresowanych fotografią i fotografujących organizatorzy przygotowali ponadto bezpłatnewarsztaty fotograficzne, które odbędą się w dniach 21, 22 i 28 października.
Anna Wolska – Pocztówki z Polski
Digitalizacja archiwów z Fototeki ZPAF
Działający od 1949 roku Związek Polskich Artystów Fotografików posiada duży zbiór archiwaliów – negatywów i pozytywów fotograficznych. Przez dekady gromadzone były cenne dzieła najznakomitszych polskich fotografów. W zasobach ZPAF znajdują się prace takich twórców jak: Jan Bułhak, Tadeusz Cyprian, Marian Dederko, Zbigniew Dłubak, Benedykt Jerzy Dorys, Edward Hartwig, Edmund Kupiecki, Tadeusz Wański, Feliks Zwierzchowski, Zofia Rydet, Henryk Hermanowicz, Paweł Pierściński, Marian Murman i wielu innych.
Przez dekady zbiory były bezpiecznie przechowywane, ale nie zostały w pełni zinwentaryzowane ani zdigitalizowane. W 2014 roku dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się rozpocząć proces digitalizacji i powszechnienia części kolekcji. Zdigitalizowanych zostało 1166 obiektów, wśród nich 330 negatywów (w tym płytki szklane) oraz 836 pozytywów następujących autorów: Jana Bułhaka, Pawła Pierścińskiego, Edwarda Hartwiga, Harrego Weinberga, Lecha Charewicza, Andrzeja Zborskiego, Mariana Musiała, Stanisława Popławskiego, Feliksa Zwierzchowskiego, Tadeusza Kowalskiego, Mariana Murmana, Stanisława Fitaka oraz zbiór kart gabinetowych z przełomu XIX i XX wieku. Wszystkie prace można zobaczyć na stronie: www.fototeka-zpaf.pl Oprócz prac inwentaryzacyjnych i digitalizacyjnych w ramach dotacji zdołaliśmy wyposażyć pracownię digitalizacyjną oraz zakupić sprzęt i oprogramowanie do tworzonej Agencji ZPAF, która będzie służyć twórcom fotografii jako miejsce promocji i licencjonowania dzieł objętych ochroną przez Biuro Praw Autorskich ZPAF.
Digitalizacja archiwów z Fototeki ZPAF oraz wyposażenie Agencji ZPAF są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem technologicznym pracowni digitalizacyjnej ZPAF jest NIKON.