Category Archives: Bez kategorii

Witamy nowego członka okręgu lubelskiego ZPAF

Nasz okręg lubelski powiększył się! Miło nam poinformować, że dnia 17 października 2018 r. Robert Pranagal decyzją Komisji Artystycznej jednogłośnie został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików! Robertowi serdecznie gratulujemy! Dziękujemy Lucjanowi Demidowskiemu i Ryszardowi Karczmarskiemu za opiekę i pomoc w przygotowaniach naszego kandydata.

Robert napisał:

„Dzień dobry!
Pragnę z całego serca podziękować wszystkim, którym zawdzięczam przyjęcie:
Lucjanowi Demidowskiemu i Ryszardowi Karczmarskiemu – moim wprowadzającym – za przygotowanie mnie i za to, że poświęcili swój cenny czas, żeby być ze mną w chwili próby 🙂
Joli Rycerskiej i Magdzie Wdowicz-Wierzbowskiej, za serdeczne przyjęcie oraz wszelkie gesty i słowa otuchy.
Tomkowi Młynarczykowi, Kubie Szymańskiemu i Marcinowi Jastrzębskiemu za to, że wierzyli we mnie bardziej niż ja sam.
Andrzejowi Polakowskiemu za słowa rady i wsparcie.
No i oczywiście – last but not least – Całej Szanownej Radzie Artystycznej w składzie:
Andrzej Zygmuntowicz, Waldemar Jama, Jerzy Łapiński, Wojciech Beszterda, Stanisław Kulawiak, Katarzyna Łata, Witold Węgrzyn i Stanisława Zacharko-Łagowska,
za przychylne przyjęcie i każde dobre słowo, jakie usłyszałem.
A także wszystkim, którzy mnie wspierali i kibicowali. Mam nadzieję, że nikogo nie pominąłem…
Ogromne dzięki i ukłony. 

Robert Pranagal”

fot: Magdalena Wdowicz-Wierzbowska

fot. Ryszard Karczmarski

fot. Ryszard Karczmarski

Możliwość komentowania Witamy nowego członka okręgu lubelskiego ZPAF została wyłączona

Zebranie wyborcze Okręgu Lubelskiego ZPAF

Spotkanie wyborcze OL ZPAF. fot. Mariusz Mazur

Dnia 18 maja 2017 roku w Lublinie odbyło się spotkanie wyborcze Okręgu Lubelskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Dotychczasowy Zarząd Okręgu otrzymał absolutorium.

W wyniku wyborów został powołany nowy Zarząd Okręgu w składzie:

Tomasz Młynarczyk (Prezes)
Jakub Szymański (Wiceprezes)
Paweł Znamierowski (Sekretarz)
Mariusz Mazur (Skarbnik)
Ryszard Karczmarski (Członek Zarządu),

Możliwość komentowania Zebranie wyborcze Okręgu Lubelskiego ZPAF została wyłączona

Otwarcie autorskiej wystawy Tomasza Młynarczyka

Możliwość komentowania Otwarcie autorskiej wystawy Tomasza Młynarczyka została wyłączona

Wystawa Pawła D. Znamierowskiego pt. fotoGRAFIKA

W grudniu 2015 roku miała miejsce wystawa fotografii pt.”fotoGRAFIKA” Pawła D. Znamierowskiego w Domu Kultury LSM. Poniżej relacja z wernisażu:

Możliwość komentowania Wystawa Pawła D. Znamierowskiego pt. fotoGRAFIKA została wyłączona

6. Foto Art Festival 2015 w Bielsku BIałej

bilbord_faf2015-540

 

 

 

 

6. FotoArtFestival 2015 – biennale fotografii światowej w Bielsku-Białej

Biennale fotografii światowej pod patronatem artystycznym ZPAF
Organizator: Fundacja Centrum Fotografii oraz Gmina Bielsko-Biała
Bielsko-Biała, 16 – 30 października 2015
Warszawa, 28 września – 12 października, Kraków, 7 – 15 i 22 – 30 października 2015

W piątek 16 października 2015 o godz. 17:00 konferencja prasowa,
a o 19.00 uroczysta Gala otwarcia Festiwalu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Już po raz szósty FotoArtFestival, przegląd najlepszej światowej fotografii, wypełni wieloma wystawami i wydarzeniami przestrzenie galerii i muzeów w Bielsku-Białej.
W ciągu dwóch październikowych tygodni (16-30 października) zaprezentowanych zostanie 15 dużych wystaw światowej sławy fotografików, pochodzących z różnych części świata, wśród nich włoski fotograf, Ernesto Bazan, mieszkający w USA, David Burdeny (Kanada), Petrut Calinescu (Rumunia), Enri Canaj (Albania), Ruud Van Empel (Holandia), Andreas Horvath (Austria), Aaron Huey (USA), Maciek Nabrdalik (Polska), Rafael Navarro (Hiszpania), Zed Nelson (Wielka Brytania), Chris Rain (Niemcy), Martin Wágner (Czechy), Irina Popova (Rosja), Klavdij Sluban (Francja) i Franco Zecchin (Włochy).
„Tegoroczna edycja FotoArtFestivalu to jak zwykle w Bielsku-Białej wielość tematyczna i różnorodność kulturowa. Wybrane przez nas ważne nazwiska fotografii światowej w większości zostaną zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy. Każdy z artystów ma swój niepowtarzalny wkład w kulturę swojego kraju, a nierzadko swoją twórczością wywiera również ogromny wpływ na innych twórców na międzynarodową skalę” – mówi o festiwalu Inez Baturo – dyrektor programowy FAF.
Festiwalowi towarzyszą dwie dodatkowe wystawy – FotoOpen – będąca efektem konkursu dla fotografów, dająca możliwość zaprezentowania się ok. 100 uczestnikom w profesjonalnych warunkach oraz„Digigraphie by Epson”, prezentująca 18 prac autorstwa sześciu znanych polskich fotografików, w najlepszej, kolekcjonerskiej jakości wydruku.
Wydarzenie poprzedzone zostało dwiema innymi wystawami zapowiadającymi festiwal
– w Starej Galerii ZPAF w Warszawie wystawą austriackiego fotografa Andreasa Horvatha oraz w „Pauza In Garden” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie pod hasłem „Artyści 6. FotoArtFestivalu”.
Prezentowane wystawy w Bielsku-Białej cechuje różnorodność, dzięki której zarówno zainteresowani tradycyjnym gatunkiem dokumentu i reportażu znajdą coś dla siebie, jak i ci, których interesuje fotografia autorska, artystyczna i ta czerpiąca z możliwości nowoczesnych manipulacji cyfrowych.
„Jesteśmy dumni, że udało nam się sprowadzić do Polski takie sławy jak Franco Zecchin (słynny ze zdjęć sycylijskiej mafii), David Burdeny (znakomity minimalista pejzażowy), Ernesto Bazan (z kubańską serią), Zed Nelson (jeden z czołowych współczesnych dokumentalistów świata), Rafael Navarro (twórca o światowej renomie, specjalizujący się w estetycznych aktach), czy Ruud Van Empel (obecnie jeden z najbardziej cenionych portrecistów na świecie). Ciekawą postacią jest Aaron Huey, który nie tylko fotografuje dla ’National Geographic’, ale również walczy o prawa Indian i jest autorem znanej w podróżniczym świecie samotnej, pieszej wędrówki przez Stany Zjednoczone” – opowiada o zaproszonych artystach Inez Baturo.
Tak, jak w poprzednich edycjach wystawom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi artystami – dla niektórych będzie to pierwszy pobyt w Polsce. W trakcie tradycyjnie odbywającego się Maratonu Autorskiego (weekend 17-18 października), wydarzenia wyróżniającego festiwal, opowiedzą o swojej twórczości, poprowadzą wykłady, prelekcje, pokazy slajdów związane z fotografią, wezmą udział w dyskusjach. „Ich obecność na FotoArtFestivalu to ogromna gratka, a dwa dni Maratonu Autorskiego to dawka wielkich twórczych inspiracji” – podkreśla znaczenie wydarzenia Inez Baturo.
Dla zainteresowanych fotografią i fotografujących organizatorzy przygotowali ponadto bezpłatnewarsztaty fotograficzne, które odbędą się w dniach 21, 22 i 28 października.

©-Aaron-Huey.1.Pine_Ridge_Jan2000_6765 ©-Andreas-Horvath.1 ©-David-Burdeney_1_Desert-Walk-(Resting),-Lençóis-Maranhenses,-2013 ©-Enri-Canaj.3 ©Franco-Zecchin4 ©-Maciej-Nabrdalik,-Wiara.1 ©-Martin-Wagner.4 ©-Rafael.Navarro.2.las-formas-del-cuerpo-53-copia ©-Zed-Nelson_LOVE-ME_001 popova-Family-Lilya-Pash-006 ©-Ernesto-Bazan_1 ©-Ruud-van-Empel-1

Leave a comment

Paweł Znamierowski – Struktury Malarskie Wybranych Fragmentów Rzeczywistości

Print

Leave a comment

Anna Wolska – Pocztówki z Polski

plakat-duzy.pagestekst-sciana-chelm.pages

Możliwość komentowania Anna Wolska – Pocztówki z Polski została wyłączona

Digitalizacja archiwów z Fototeki ZPAF

Działający od 1949 roku Związek Polskich Artystów Fotografików posiada duży zbiór archiwaliów – negatywów i pozytywów fotograficznych. Przez dekady gromadzone były cenne dzieła najznakomitszych polskich fotografów. W zasobach ZPAF znajdują się prace takich twórców jak: Jan Bułhak, Tadeusz Cyprian, Marian Dederko, Zbigniew Dłubak, Benedykt Jerzy Dorys, Edward Hartwig, Edmund Kupiecki, Tadeusz Wański, Feliks Zwierzchowski, Zofia Rydet, Henryk Hermanowicz, Paweł Pierściński, Marian Murman i wielu innych.

Przez dekady zbiory były bezpiecznie przechowywane, ale nie zostały w pełni zinwentaryzowane ani zdigitalizowane. W 2014 roku dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się rozpocząć proces digitalizacji i powszechnienia części kolekcji. Zdigitalizowanych zostało 1166 obiektów, wśród nich 330 negatywów (w tym płytki szklane) oraz 836 pozytywów następujących autorów: Jana Bułhaka, Pawła Pierścińskiego, Edwarda Hartwiga, Harrego Weinberga, Lecha Charewicza, Andrzeja Zborskiego, Mariana Musiała, Stanisława Popławskiego, Feliksa Zwierzchowskiego, Tadeusza Kowalskiego, Mariana Murmana, Stanisława Fitaka oraz zbiór kart gabinetowych z przełomu XIX i XX wieku. Wszystkie prace można zobaczyć na stronie: www.fototeka-zpaf.pl Oprócz prac inwentaryzacyjnych i digitalizacyjnych w ramach dotacji zdołaliśmy wyposażyć pracownię digitalizacyjną oraz zakupić sprzęt i oprogramowanie do tworzonej Agencji ZPAF, która będzie służyć twórcom fotografii jako miejsce promocji i licencjonowania dzieł objętych ochroną przez Biuro Praw Autorskich ZPAF.

Digitalizacja archiwów z Fototeki ZPAF oraz wyposażenie Agencji ZPAF są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem technologicznym pracowni digitalizacyjnej ZPAF jest NIKON.

Dofinansowano ze środków MKIDN mkdn-200

Leave a comment

Paweł Znamierowski – fotoGRAFIKA

zaproszenie2014umcs

Możliwość komentowania Paweł Znamierowski – fotoGRAFIKA została wyłączona

Kamila Sammler „Ja cień” w Galerii Atelier

Plakat Sammler mały

Możliwość komentowania Kamila Sammler „Ja cień” w Galerii Atelier została wyłączona

Wystawa ambrotypów w Galerii Atelier

Serdecznie zapraszamy na wystawę ambrotypów pt. „Historyczni”, która odbędzie się w Galerii Atelier, w czwartek 26 czerwca 2014 r. o godzinie 18:00. Szczegóły w zaproszeniu.

Historyczni

Leave a comment

Przegląd Portfolio z ZPAF OL (Portfolio Review) 05.06.2014 godz. 18:00

Brakuje Ci konstruktywnej krytyki Twoich prac fotograficznych? Chcialbys uslyszec szczera opinie o swoich zdjeciach?
A moze chciałbyś należeć w przyszlości do Związku? Mamy dla Ciebie specjalną ofertę:

Okręg Lubelski ZPAF zaprasza dnia 5 czerwca 2014 roku (czwartek) o godzinie 18:00 w do MDK nr 2 przy ul. Bernardyńskiej 14a w Lublinie na przegląd portfolio.

Idealnie jesli portfolio jest w wersji drukowanej, lecz akceptujemy też pliki jpg. Przegląd jest bezpłatny. Mile widziane zgłoszenia (byśmy wiedzieli ilu mamy spodziewać się osób. Maksymalna ilość chętnych na jedno spotkanie: 5)

Podobne przeglady beda mialy miejsce co miesiac, podczas spotkan OL ZPAF, ktore odbywaja sie w każdy pierwszy czwartek miesiąca, od godz 17.00. Osoby chetne do zaprezentowania portfolio zapraszamy na godz. 18.00

Zaproszamy wszytskch na ocene portfolio. Gwarantujemy fachowa pomoc jak podwyzszyc jakosc prac.

Dla osob zainteresowanych dolaczeniem do ZPAF.

Tryb Przyjmowania:

http://www.zpaf.pl/o-zwiazku/tryb-przyjmowania/
Spis lektur zalecanych dla kandydatów do ZPAF:

01.Naomi Rosenblum – Historia fotografii światowej.
02.Michel Frizot – A new history of photography.
03.Boris von Brauchtisch – Mała historia fotografii.
04.Zbigniew Tomaszczuk – Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii.
05.Fotografia – realność medium /pod redakcją prof. Alicji Kępińskiej/
06.Susan Sontag – O fotografii.
07.Roland Barthes – Światło obrazu.Uwagi o fotografii.
08.Charlotte Cotton – Fotografia jako sztuka współczesna.
09.Ian Jeffrey – Jak czytać fotografię. Lekcje mistrzów fotografii.
10.Urszula Czartoryska – Przygody plastyczne fotografii.
11.Adam Mazur – Historie fotografii w Polsce 1939-2009.
12.Krzysztof Olechnicki – Antropologia obrazu.
13.Adam Sobota – Konceptualność fotografii.
14.Jan Kurowicki – Fotografia jako zjawisko estetyczne.
15.John Berger – O patrzeniu.
Tryb przyjmowania do Związku Polskich Artystów Fotografików:

Przynależność do Związku Polskich Artystów Fotografików jest określona w Statucie ZPAF: w § 9: Członkowie ZPAF dzielą się na: rzeczywistych, honorowych i wspierających oraz w § 10:

1. Członkiem rzeczywistym ZPAF może zostać osoba pełnoletnia, obywatelstwa lub pochodzenia polskiego, zamieszkała w Polsce lub za granicą lub cudzoziemiec zamieszkały na terenie Rzeczypospolitej Polskiej pracujący twórczo w dziedzinie fotografii i uznający statut ZPAF – który ponadto: ● wykazuje się udokumentowanym dorobkiem twórczym w zakresie fotografii lub sztuk pokrewnych, ● posiada rekomendację dwóch członków rzeczywistych ZPAF.

2. O przyjęciu w poczet członków ZPAF decyduje Rada Artystyczna w formie uchwały. Szczegółowy tryb przyjmowania członków określa regulamin opracowany przez Radę Artystyczną i zatwierdzony przez Walny Zjazd Delegatów.

Regulamin przyjmowania do Związku Polskich Artystów Fotografików

Tryb ogólny:

1. Osoby ubiegające się o członkostwo do ZPAF muszą wykazać się dorobkiem twórczym, zawodowym lub naukowym w dziedzinie fotografii.

2. Dorobek powinien być przez kandydata szczegółowo udokumentowany.

3. Kandydat składa w wybranym przez siebie Okręgu ZPAF: ● podanie o przyjęcie do ZPAF, ● szczegółowy życiorys, ● opis dotychczasowej działalności twórczej, zawodowej lub naukowej.

4. Zarząd Okręgu ZPAF może powołać do oceny dorobku kandydata organ konsultacyjny, (Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna) przed wydaniem swojej opinii.

5. Po uzyskaniu przez kandydata pozytywnej opinii Zarządu Okręgu, składa on do Rady Artystycznej: ● deklarację członkowską potwierdzoną przez Zarząd Okręgu ZPAF, ● opinię dwóch członków wprowadzających, ● oryginały lub odpisy świadectw wykształcenia i kwalifikacji oraz dokumenty zgodnie z punktem 3 a,b,c.

6. Członkami wprowadzającymi nie mogą być: Prezes ZG ZPAF, Prezesi Okręgów, członkowie ZG ZPAF oraz Rady Artystycznej ZPAF.

7. Prezesi Okręgów ZPAF oraz członkowie wprowadzający mają prawo uczestniczyć przy rozpatrywaniu przez Radę Artystyczną ich kandydatów.

8. Rada Artystyczna po otrzymaniu dokumentów sprawdza ich kompletność oraz zawiadamia członków Okręgu, z którego pochodzi kandydat, jak i pozostałe Zarządy Okręgów o imieniu i nazwisku kandydata i ew. innych danych z prośbą o zgłaszanie na piśmie ewentualnych zastrzeżeń.

9. Po upływie 2 tygodni od daty ukazania się komunikatu i braku zastrzeżeń ze strony osób zawiadomionych, Rada Artystyczna wyznacza termin spotkania z kandydatem co najmniej 2 tygodnie wcześniej.

10. Kandydat winien przedłożyć dowód uiszczenia opłaty manipulacyjnej w określonej wysokości.

11. Na spotkanie z Radą Artystyczną kandydat winien przedstawić autorski zestaw prac, będący w jego przekonaniu przeglądem jego najlepszych osiągnięć oraz wykazać się wiedzą i świadomością twórczą.

12. Czas trwania i formę prezentacji określa Rada Artystyczna.

13. Rezultat prezentacji Przewodniczący lub osoba przez niego upoważniona wpisuje do deklaracji członkowskiej, jednocześnie określając staż twórczy kandydata, potrzebny do celów emerytalnych.

14. Rada Artystyczna może też określić staż twórczy osób nie będących członkami ZPAF po zapoznaniu się z ich dorobkiem i uiszczeniu przez nie odpowiedniej opłaty.

15. W przypadku ujemnej oceny kandydata Rada Artystyczna określa sposób jego ponownego ubiegania się o członkostwo ZPAF.

16. Opłata manipulacyjna nie podlega zwrotowi.

17. Pełną dokumentację zestawu autorskiego w postaci wglądówek, diapozytywów lub innych jednoznacznych kopii (którą dołącza kandydat).

Przewodniczący Rady Artystycznej przekazuje Zarządowi Głównemu poprzez Prezydium ZG ZPAF celem wpisania kandydata na listę członków, wydania mu legitymacji i dokonania innych formalności.

18. Decyzje Rady Artystycznej w sprawach przyjęć do ZPAF są ostateczne.

Tryb odwoławczy:

1. W przypadku opinii negatywnej Zarząd Okręgu, w imieniu ubiegającego się kandydata do ZPAF, może złożyć odwołanie do Rady Artystycznej.

2. Rada Artystyczna przed podjęciem decyzji zapoznaje się z całokształtem sprawy oraz dokumentacją. Może też przeprowadzić rozmowę z kandydatem, władzami Okręgu lub zasięgnąć opinii kompetentnych osób i organizacji.

3. Na posiedzeniu Rada Artystyczna decyduje o przyjęciu lub odrzuceniu odwołania oraz określa dalszy tryb postępowania.

4. Na posiedzenie Rada Artystyczna może zaprosić inne kompetentne w tej sprawie osoby.

Tryb szczególny:

1. Dopuszcza się możliwość przyjęcia do ZPAF poza trybem ogólnym.

2. Dotyczy to sytuacji, gdy działalność twórcza, zawodowa lub naukowa kandydata jest powszechnie znana i stanowi wartościowy wkład w rozwój fotografii, kultury i sztuki.

3. Decyzja o dopuszczeniu do rozpatrzenia starań kandydata w trybie szczególnym musi zapaść w Radzie Artystycznej jednogłośnie.

4. Tryb Szczególny może też dotyczyć:

● absolwentów wyższych szkół artystycznych i studiów specjalistycznych, którzy otrzymali dyplom ukończenia studiów w dziedzinie fotografii, ● kandydatów rekomendowanych uchwałą Zarządów Okręgów ZPAF.

5. Sposób postępowania w trybie szczególnym w każdym przypadku określa Rada Artystyczna.

6. Na posiedzenie oceniające dorobek kandydata Rada Artystyczna może zaprosić też osoby zainteresowane, a w szczególności Prezesa ZG ZPAF, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, Prezesa Okręgu jak i osoby wprowadzające.

7. Dalsze postępowanie określają punkty trybu ogólnego.
wiecej informacji: http://www.zpafgdansk.pl/informacje.html

Leave a comment